MANİKÜR & PEDİKÜR

Hizmetlerimiz

MANİKÜR & PEDİKÜR

Manikür ve Pedikür Nedir?


Manikür günümüz şartlarında hem erkeklerin hem de bayanların vazgeçemediği el ve tırnak bakımıdır. Çoğu kişiye göre basit gibi görünse de , aslında yanlış yapılabilecek uygulamalar el bakımı ve sağlığı açısından istenmeyen sonuçlar doğurabilir. O yüzden bizim tavsiyemiz uzman kişiler tarafından yapılmasıdır. Genel olarak manikür uygulamasında, tırnağınızda varsa eski ojeniz çıkartılır, ılık ve strelize edilmiş suda bir süre bekletilir. Ardından tırnak etleriniz temizlenir, tırnaklarınıza şekil verilir. İsteğe göre parafin uygulaması da yılabilir. (Bu uygulamanın inceliklerini yazımızın ilerleyen kısımlarında görebilirsiniz). Tırnağınıza şekil verildikten ve etleriniz temizlendikten sonra isteğinize göre tekrar oje sürdürebilirsiniz.

Pedikür uygulaması da, günümüzde kimi kişilere göre lüxe kaçan bir uygulama gibi görülmektedir. Oysaki, pedikür ayak sağlığı ve ayak rahatlığı açısından herkesin uygulama yaptırması gereken bir bakımdır. Manikür gibi gene işin profesyonelleri tarafından uygulanması gerekir. Ayaklar önce ılık ve sterilize edilmiş suda bekletilir, ardından tırnaklara şekil verilir ve etler temizlenir. Varsa nasırlar yumuşatılır ve temizlenir. Özellikle tırnak batmalarının oluşmasını engellemek için pedikür yaptırmanızı tavsiye ediyoruz. Bilinçsizce yapılan uygulamalar sonucunda gerçekten çok sıkıntı çekebilirsiniz. Pedikür uygulamasında, uzmanlar ayağınızdaki; tırnak batmaları, nasırlar, mantarlar, topuk çatlakları, tırnak kalınlaşması gibi sorunlarda yapıcı çözümler üretmekte, ve ayaklarınızı rahatlatmaktadır.

Manikür ve pedikür ne sıklıkla yapılmalıdır?


Manikür ve pedikür yapım sıklığı kişiden kişiye göre değişmektedir. Kimi insanların tırnakları geç uzar ve tırnak etleri kişiyi rahatsız etmeyecek kadar azdır. Aynı şekilde ayak tırnakları içinde bu geçerlidir. Ne zaman el ve ayaklarınızın görünümü sizi rahatsız ederse, o zaman manikür ve pedikür uygulamasının zamanı gelmiş demektir.

Manikür veya pedikür yaptırırken nelere dikkat etmeliyiz?


Öncelikle uygulamayı yapacak kişinin kesinlikle bir uzman olması gerekir. Yaptıracağınız salonunda hijyen kurallarına uygun olduğuna tatmin olduktan sonra uygulamayı yaptırmanızda fayda var. Ayrıca gideceğiniz salonun, Sağlık Bakanlığı’ndan gerekli belgeleri alıp almadığını araştırınız. Manikür ve Pedikür yoluyla bir çok hastalığın bulaşma riski olduğunu unutmayınız. Hatta kendi manikür ve pedikür setinizi yanınızda götürme imkanınız varsa, emin olun ki sizin için daha sağlıklı olur.